سیاست

سیاست داخلی و خارجی

سیاست

سیاست داخلی و خارجی

ما در این وبلاگ قصد داریم در مورد مسایل سیاسی روز ایران و جهان صحبت کنیم و همچنین اخبار سیاسی و اقتصادی ایران و جهان را مطرح کنیم.ما سعی میکنیم بدون هیچگونه جانبداری سیاسی مسایل را مطرح کنیم.

دنبال کنندگان ۲ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
بایگانی

۱۳ مطلب در شهریور ۱۳۹۷ ثبت شده است

۱۷
شهریور

 • محسن خاکسار
۱۴
شهریور

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، مکس کیزر کارشناس ارشد اقتصادی، معتقد است با توجه به اینکه کشورهای جهان به دنبال استفاده روزافزون از ارزهای ملی خود در مبادلات تجاری به جای دلار هستند و از طرفی قربانی سلطه دلار و تحریم‌های آمریکا می‌شوند، می‌توانیم برای آینده جهانی بدون دلار را متصور شویم.

 • محسن خاکسار
۱۴
شهریور

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمّدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز(چهارشنبه ۱۴ شهریور) در هجدهمین اجلاس سراسری بسیج اساتید که در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: ما به دنبال دشمن تراشی برای خود نیستیم بلکه به دنبال صراط مستقیم قرآن و اسلام هستیم و این ذات انقلاب اسلامی است، و وقتی چنین نگاهی داشته باشیم، حتماً تهدید و تحریم هست تا ما را از صراط مستقیم دور کنند.

وی افزود: ما به دنبال یک حیات معنوی برخاسته از فرهنگ اسلامی هستیم و امروز می‌بینیم که در دو عرصه با ما می‌جنگند؛ یکی اقتصادی و دوم عرصه رسانه ای و جنگ روانی. هدفشان هم منصرف کردن ما از آرمانهای انقلاب است.

قالیباف با بیان اینکه دشمن می‌خواهد با دستاویز قرار دادن برخی ناکارامدی‌ها ما را از آرمان‌های انقلاب دور کنند، اظهار داشت: امروز با افتخار باید از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع کنیم. چرا باید در برخی محیط‌ها و نشست‌ها بشنویم که ما نسبت به آرمان‌طلبی خود و استقلال و عزّت امروز خود پاسخی نداریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: امروز در همین کشورهای اطراف، دولتها با یک اخم و بالا و پایین کردن عوارض تغییر می‌کنند. امروز با یک توییت استقلال کشورها در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

وی افزود: کجای دنیا این گونه است که افراد در هر سطحی هر حرفی بخواهند بگویند، حتی برخی تهمت می‌زنند و دروغ می‌گویند به گونه ای که به نظر می‌رسد گاهی آزادی در ایران به هرج و مرج نزدیک می‌شود.

قالیباف با بیان اینکه اسلام سیاسی امام راحل، امت اسلامی را آنچنان انسجامی بخشید که در جنگ‌های ۳۳روزه و حوادث عراق و سوریه ، برنامه‌های آمریکا را بر هم زدند، تصریح کرد:
امام راحل می‌گفتند که دور کردن غربزده ها از کشور کار سختی است. چرا در چهل سالگی با افتخار کارنامه خود را بالا نبریم و نگوییم که در این حوزه‌ها عالی بوده‌ایم؟

وی ادامه داد: هر چالشی که امروز در کشور داریم در حوزه کارکردهاست و ربطی به آرمان‌های انقلاب ندارد.

شهردار اسبق تهران با بیان اینکه دشمن برای وارد کردن فشار روحی- روانی می‌کوشد از این ناکارآمدی‌ها بهانه تراشی کند و مردم را ناامید کند، اظهار داشت: این شعار «پوشک،موشک» یک جنگ روانی است که بگویند مردم اینها پول برای موشک دیگران را دارند اما برای پوشک کودکان شما ندارند.

قالیباف ادامه داد: ما در این چهل سال هم به تکلیف عمل کردیم و هم نتیجه محور بودیم، اما در مرحله دولت‌سازی درجا زده ایم، منظورم هر سه قوه است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه عملکردی دو ضعف جدی داریم؛ یک ضعف ساختاری و دو ضعف مدیریتی که دومی در اولویت است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه امروز گرفتار جنگ اقتصادی هستیم و ارز هر روز یک قیمت دارد، تصریح کرد: اگر مقایسه ای با دهه اول انقلاب انجام دهیم می‌بینیم که آن زمان هم خیلی شرایط قابل پیش‌بینی نبود.

قالیباف ادامه داد: مشکلات کشور راه‌حل‌های روشن دارد؛ راه‌حل‌هایی که وعده نمی‌دهد که سه سال بعد آثارش مشخص شود بلکه راه‌حل‌هایی که سه ماه بعد مردم تاثیر آن را ببینند.

وی تصریح کرد: می‌توان کاری کرد که قیمت ارز در یک نقطه متوقف شود. آیا واقعاً تأمین کالاهای مورد نیاز مردم شدنی نیست؟ آیا پوشک مورد نیاز را نمی‌توان تأمین کرد؟ آیا در کوتاه مدت نمی‌توان راهی برای جلوگیری از له شدن خانواده های ضعیف تدوین کرد؟

قالیباف افزود: البته که می‌شود نهایتاً تا آخر همین امسال حداکثر راه‌حل‌هایی برای سامان دادن وضع موجود تدوین کرد.

وی با بیان اینکه در بانکها بیش از ۴۰۰ میلیون حساب وجود دارد در حالی که جمعیت ما ۸۰ میلیون است، خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ درصد سودهای سپرده های بانکی به ۴ درصد از مردم صاحبان حسابها تعلق می‌گیرد.

قالیباف ادامه داد: از یک جوان تولیدکننده مالیات می‌گیریم اما از سودهای لجام گسیخته به چند درصد مالیات اخذ نمی‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در مالیات، صادرات، واردات، قاچاق کالا و... تا آخر عمر همین دولت می‌توان ساماندهی انجام داد.

شهردار سابق تهران با بیان اینکه ۴ درصدی‌ها هم قادرند قانون بنویسند و هم مصوبه تصویب کنند، تصریح کرد: آن‌ها می‌توانند ۲۵۶ میلیون یورو ارز دولتی بگیرند و در بازار آزاد بفروشند و به هیچکس هم پاسخگو نباشند.

قالیباف ادامه داد: همه اینها در کوتاه مدت قابل اصلاح است. یکی از راه‌ها سوق دادن نقدینگی به سمت طرح‌های نیمه تمام مزیت‌دار است.

وی افزود: با همه فشارها و تحریم‌ها قادریم که در سال ۱۴۰۰ یک ثبات ایجاد کنیم. من این بحث را مکتوب کرده ام و برای دوستانی که لازم بود فرستادم.

 • محسن خاکسار
۱۴
شهریور
حذف فروش سراتو، ستروئن، ساندرو، کوییک، آریو و...از فهرست پیش فروش سایپا/ فقط پراید و وانت موجود است!+جدول فروش

اقتصادنیوز: با اعلام فهرست پیش‌فروش سایپا آشکار شد که بسیاری از خودروهای پرطرفدار این خودروسازی در فهرست پیش‌فروش قرار ندارند.

به گزارش اقتصادنیوز در این فهرست اثری از کیا سراتو، ستروئن C3،رنو ساندرو، رنو استپ‌وی، کوییک، آریو و... مشاهده نمی‌شود.

شرکت سایپا در فروش شهریور ماه خود اعلام کرد که محصولات خانواده سایپا 131، 132، 151 به همراه تیبا، ساینا و وانت نیسان را از 14 شهریور ماه راس ساعت ده صبح آغاز خواهد کرد. بر اساس اطلاعیه شرکت سایپا ثبت نام فقط اینترنتی و فاقد حق صلح است.

در ضمن محدودیت کد ملی نیز اعمال شده و مشتریانی که در 17 ماه گذشته نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کرده‌اند، مجاز به ثبت نام نیستند. در این  طرح فروش، پیش پرداخت های 11 تا 21 میلیون تومانی از طرف شرکت اعلام شده و مابقی به قیمت روز کارخانه در زمان تحویل پرداخت می‌شود.

 


 

 • محسن خاکسار
۱۴
شهریور

برخی صرافی های مجاز درخیابان فردوسی به مسافران و سایر افرادی که در لیست واجدان شرایط دریافت ارز قرار دارند، دلار با قیمت ۱۲۸۰۰ تومان می فروشند.


  فروش دلار 12800 تومانی در صرافی‌های مجاز/ ریزش دلار شروع شد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در تلاطم قیمتی ایجاد شده در بازار ارز، حجم تقاضا برای خرید طی روزهای اخیر افزایش داشته و همین امر بر گرانی چشم گیر قیمت دلار نیز دامن زده است.

مشاهدات عینی از خیابان فردوسی حاکی از تشدید فضای امنیتی است؛ بنظر می رسد فضای امنیتی ایجاد شده مانع از فعالیت های کلان دلال ها و انجام معاملات سنگین ارزی شده است.

در همین هیاهو، قیمت دلار هر لحظه رکورد جدیدی به ثبت می رساند که بازارهای مختلف را هم تحت تاثیر قرار می دهد. گرانی این روزهای بازار ارز شاید دلایل اقتصادی هم داشته باشد ولی به طور حتم مهمترین عامل افرادی هستند که بدون اشنایی وارد بازار شده و تلاش دارند در هر قیمتی دلار بخرند!

این موضوع تعجب بازاری ها را هم به همراه داشته است؛ یکی از این افراد می گوید: برخی از مردم بی اعتنا به قیمت های بالا فقط می خواهند دلار بخرند درحالی که در روزهایی که دلار در قیمت 10 هزار تومان درجا می زد، حجم خرید کم بود.

او می گوید: وقتی مشتری در قیمت های بالا دلار و سایر ارزها را می خرد طبیعی است که فروشنده ها نیز به نیت سود بیشتر، قیمت ها را بالا می برند.

بنظر می رسد اوضاع بازار از صبح امروز نسبت به دیروز کمی تغییر کرده است، فعالان بازار می گویند: امروز عده ای از مردم که تا دیروز خریدار بودند در کوچه پس کوچه های خیابان فردوسی دنبال فروش ارز و سکه خود هستند.

افزایش فروشنده ها در بازار ارز بعد از آن رخ داده که تعدادی از صرافی های مجاز دلار را با قیمت 12800 تومان به واجدان شرایط می فروشند؛ بنظر می رسد با افزایش تعداد فروشنده ها و کاهش قیمت فروش دلار در صرافی های مجاز، سیر جدید کاهش قیمت در بازار آغاز شود.

 

 • محسن خاکسار
۱۴
شهریور

به گزارش اقتصادنیوز، محمدجواد حق‌شناس عضو شورای شهر تهران نوشت: در پى دستور اقاى جهانگیرى براى رسیدگى به ماجراى گوشبرى درمنطقه٣ شهردارى، موضوع با قید فوریت در دستور کار قرار گرفت، این کودک کار (مهاجر افغان)، یافته شد، گوش او سالم بوده حتا بخیه‌اى هم نداشت و مشخصا یک سفارش خبرسازى به قصد تشویش اذهان شهروندان و تخریب شورا و شهردارى بود!

photo_2018-09-05_12-14-25

 

 

 • محسن خاکسار
۱۴
شهریور
سبد حمایتی دولت امروز نهایی می‌شود/ مردم به اندازه نیاز کالابخرند

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: ما از مردم می‌خواهیم به اندازه نیازشان اقلام و نیازمندی‌هایشان را بخرند و از تجار و کسبه‌ هم درخواست می‌کنیم که یک مقدار انصاف را در قیمت‌گذاری رعایت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سخنگوی دولت بزودی مشخص می شود.

وی افزود: قرار است ساعت ١٦:٣٠ امروز آقای رئیس‌جمهور با تشکیل جلسه‌ای، سبد حمایتی دولت را نهایی کنند.

در مورد برنامه ریزی برای حضور رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: قرار است در این سفر علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، ملاقات‌هایی با روسای کشورها انجام شود. حضور در مجمع سالانه سازمان ملل ارزان‌ترین و سریع ترین راه برای دیدار و گفتگو با تعداد زیادی از روسای کشورها و طرح مسائل دوجانبه و بین‌المللی است.

وی در واکنش به اظهارات آیت الله جنتی اظهار داشت: رئیس محترم مجلس خبرگان گفته‌اند که برخی می‌خواهند به نیویورک بروند تا با ترامپ ملاقات کنند؛ این سخنان برای من خیلی عجیب بود، چراکه ممکن است عده‌ای در کوچه و بازار از از این حرف‌ها بزنند اما جای تعجب داشت که رئیس محترم مجلس خبرگان این اظهارات را مطرح کرد. این سخنان هیچ وقت مطرح نبوده و پایه و اساسی هم ندارد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: من از تمام بزرگان کشور می‌خواهم که وقتی می‌خواهند مصاحبه و سخنرانی کنند، دقت نظر داشته باشند تا مطالبشان برای مردم باور پذیر باشد.

واعظی در ادامه اظهار کرد: امروز مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی بصورت هماهنگ فشارهای سیاسی می‌آورند و برنامه‌ریزی‌های بسیاری علیه اقتصاد کشور کرده‌اند و جنگ روانی راه‌ انداخته‌اند تا در ذهنیت مردم نسبت به نظام اسلامی اثر بگذارند. 

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی نیازمند همدلی میان همه دستگاهها و نهادها هستیم، گفت: رئیس‌جمهور بر همین اساس، سخنان خود را بر پایه همدلی، صمیمیت و انسجام داخلی در مجلس مطرح کرد چراکه نمی‌خواست دشمنان از این مساله سو استفاده کنند. انتظار داریم کاری که رئیس‌جمهور در مجلس انجام داد را دیگر گروه‌ها و شخصیت‌ها نیز انجام دهند. باید سعی کنیم تا می‌توانیم در جهت وحدت گام برداریم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: ما قبول داریم در شرایط اقتصادی که بوجود آمده فشار بر مردم زیاد شده و گرانی‌هایی در برخی اقلام صورت گرفته است. ما از مردم می‌خواهیم به اندازه نیازشان اقلام و نیازمندی‌هایشان را بخرند و از تجار و کسبه‌ هم درخواست می‌کنیم که یک مقدار انصاف را در قیمت‌گذاری رعایت کنند. البته وظیفه وزارت صنعت و تعزیرات حکومتی این است که با متخلفین برخورد کنند.

واعظی تصریح کرد: ما بنا نداریم مساله گرانی را با بگیر و ببند حل کنیم بلکه انتظار داریم مردم و کسبه رعایت یکدیگر را بکنند تا بتوانیم از شرایط سخت فعلی عبور کنیم.

 • محسن خاکسار
۱۴
شهریور

سایت فردا نزدیک به قالیباف نوشته است:

دقیقا یک سال و شش ماه پیش و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، اگر به یکی از ستاد‌های انتخاباتی روحانی سر می‌زدید و هشدار می‌دادید که در صورت پیروزی روحانی دلار سال آینده تا ۱۴ هزار تومان بالا خواهد رفت، احتمالا با مشت و لگد از شما پذیرایی می‌شد و دست آخر هم با چهار فحش آب نکشیده از ستاد بیرون‌تان می‌کردند، شاید هم اگر رئوف بودند، به جرم دیوانگی و مجنون بودن دست‌تان می‌انداختند.

حالا، اما دلار به آستانه ۱۴ هزار تومان رسیده است (البته در هنگام نوشتن این یادداشت، و ممکن است هنگام انتشارش بیش از این باشد) بسیاری از اقتصاددان‌های حامی روحانی زبان در کام گرفتند و برخی وزرای روحانی نیز با هر بار سخن گفتن‌شان بنزین می‌شوند بر شعله‌های گرانی و خشم مردم.

روحانی، اما اوضاع پیچیده تری دارد. یا حرف نمی‌زند و به گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار هیچ اتفاق خاصی در مملکت نیفتاده است، یا سخن می‌گوید و باری از تناقضات را به جا می‌گذارد. از یک سو بدون این که حتی جسارت بردن نام مشهد را داشته باشد، اتفاقات مملکت را به راهپیمایی‌های دی ماه پارسال ربط می‌دهد و از سوی دیگر وضعیت ارز را اقدامات احتیاطی دولت برای مقابله با تحریم‌ها می‌داند.

سوی دیگر ماجرای ارز و خودرو و کالا‌های اساسی و غیراساسی، اما احتمال عمدی بودن همه این اتفاقات است. واقعیت این است که این حجم از بی کفایتی و تصمیمات غلط را به سختی می‌توان ناشی از حماقت‌های اقتصادی و یا تصمیمات ناشی از بی کفایتی دانست. سیر اتفاقات این چند ماه را می‌توان بسیار شبیه به سخنان روحانی پیش از توافق برجام دانست.

روحانی در آن روز‌ها نیز سخنرانی به سخنرانی از بدبخت بودن کشور می‌گفت! یک روز خزانه خالی و یک روز مشکل آب و ربط آن به برجام. ساده انگاری است اگر گمان کنیم روحانی این حرف‌ها را از سر ندانستن و یا دلسوزی می‌زند! او یک هدف داشت: فشار بر گروه‌های دیگر و آماده سازی مردم برای قبول توافق. حالا هم می‌توان نشانه‌های این مساله را دید: روحانی می‌داند که به سادگی نمی‌تواند مجوز مذاکره با ترامپ را به دست آورد. او دو روز پس از آن که رهبری از ممنوعیت مذاکره حرف می‌زند، مذاکره محرمانه با صدام را پیش می‌کشد، اما این برای قانع کردن جامعه کافی نیست.

برای آن که بتوان همه راه‌ها را در مذاکره خلاصه کرد، باید مردم را به استیصال کشاند، زندگی شان را تا ریزترین جزئیات به مذاکره و تحریم گره زد تا دست آخر بتوان رو به روی ترامپ نشست. بر خلاف آن چه بسیاری می‌پندارند، وضعیت کنونی کشور نه یک اتفاق و بی تدبیری بلکه احتمالا یک تدبیر کاملا پیچیده است. تدبیری برای کشاندن کشور به سوی مذاکرات مجدد با آمریکا و رفتن به سمت برجام‌های دیگر. آن چه امروز در جریان است، نماد دو بیتی است که مولانا قرن‌ها مفهوم آن را به خوبی بیان کرده بود:

بدگهر را علم و فن آموختن

دادن تیغی به دست راه‌زن

تیغ دادن در کف زنگی مست

به که آید علم ناکس را به دست

احمقان سرور شدستند و ز بیم

عاقلان سر‌ها کشیده در گلیم
 • محسن خاکسار
۱۴
شهریوربه گزارش نامه نیوز، رهبر انقلاب در دیدار اخیرشان درباره مسائل بعد از تلفن اوباما و روحانی گفتند: حالا باز بعضی زمزمه شروع کرده‌اند که «در حاشیه‌ی اجلاسِ مجمعِ عمومی، ممکن است مذاکره انجام بگیرد»، این به طور قطع منتفی است؛ یعنی معنی ندارد یک چنین چیزی. آنها که آن ظاهرسازها بودند، آن‌جوری عمل کردند با ما؛ اینها که آدمهای وقیحِ مُتهتّکِ پُرروی صریحِ شمشیر از رو بندند؛ با اینها چه مذاکره‌ای؟ اصلاً معنی ندارد. حالا آقای رئیس‌جمهور که هیچ، وزیر خارجه و عناصر وزارت خارجه هم همین‌جور؛ هیچ معنی ندارد با اینها مذاکره کردن.

البتّه شما این را هم میدانید و شاید بهتر از من بدانید که آمریکایی‌ها احتیاج دارند به مذاکره‌ی با جمهوری اسلامی. دولتهای آمریکا -هم آن دولت قبلی، هم این دولت، هم دولت اسبق- همه احتیاج دارند نمایش بدهند که ما جایی مثل جمهوری اسلامی را کشاندیم پای میز مذاکره؛ این چیزی است که نیاز دارند. آن روزی که اوباما موفّق شد تلفنی با آقای دکتر روحانی صحبت بکند، اینها آنجا جشن گرفتند که خبرش بعداً رسید به ما از طُرُقی. اینها احتیاج دارند به این قضیّه؛ هیچ لزومی ندارد که ما این احتیاج آنها را برآورده کنیم. حالا [اینکه] چرا ما با مذاکره مخالفیم هم، من دلیلش را قبلاً گفته‌ام، دیگر تکرار نمیکنم.
 • محسن خاکسار
۱۴
شهریور
افشانی در حاشیه جلسه هیات دولت:
شهردار تهران به اخبار منتشره در خصوص بریده شدن گوش نوجوان زباله گرد توسط ماموران شهرداری واکنش نشان داد.
 • محسن خاکسار